A program első évében, a nagycsoportos óvodás korosztály heti egy alkalommal (a délelőtt nevelési időszak keretében) vesz részt az úszásoktatásban, akárcsak az általános iskola első és második évfolyamában, ahol szintén heti egy alkalommal (1×2 testnevelési óra keretében) járnak majd a tanulók úszásoktásra.
A törvényi szabályozásból kiindulva az ÚNP beillesztése a kerettantervbe úgy valósul meg, hogy az iskolákban szükséges 1×2 úszásórát a jogszabályi előírásokat figyelembe véve a mindennapos testnevelés keretében lehet megvalósítani két testnevelésóra tömbösítésével, lehetőleg a délelőtti tanítási időszakban (EMMI, 2018).
Az oktatási tananyag 9 szintvizsgát tartalmaz (3+3+3 bontásban az oktatási évek alatt). A szintvizsga egyben felmérő is, amennyiben valaki nem teljesíti, a csoporton szétosztásra kerül szintek szerint. A szintek szerinti oktatást az egy osztályhoz rendelt több oktató jelenléte lehetővé teszi. Az értékelések adminisztrációját a program alapján kifejlesztett on-line értékelési felület látja el.
- év: vízhez szoktatás, mélyvízhez szoktatás, hát- és gyorsúszás alapjai
- év: mellúszás alapjai, hát- és gyorsúszás haladó szint
- év: mellúszás haladó szint, felkészülés a vízi jártasság megszerzésére, vízből mentés alapismereteinek megszerzése
Szintek:
- szint: Kisvízhez szokott
- szint: Hátúszás alapfokon
- szint: Mélyvízhez szokott
- szint: Hátúszás haladó
- szint: Fejesugrás
- szint: Mellúszás alapfokon
- szint: Gyorsúszás alapfokon, vízből mentés alapfokon
- szint: Gyorsúszás haladó
- szint: Gyorsúszás-, mellúszás-, hátúszás haladó, vízből mentés alapjai, vízbeugrás